Tuncelililer 4 milyon dolara şişeleme tesisi kurdu, Munzur Su’yu üretti. 10 milyon dolarlık yeni yatırım yapılacak. Şirketin Müdürü, “Yatırım Tunceli’nin psikolojisini değiştirdi” diyor

240 hemşeri birleşti, Munzur Su’yu üretti, ihracata başladı Baraj projelerine çevreci örgütlerin ve Tuncelililer’in tepkisiyle gündeme gelen Munzur Çayı’nın kaynağı olan Munzur Dağı’ndan çıkan sular, orta ölçekli bir su firmasının doğuşunu sağladı. Tuncelili 240 kişinin bir araya gelerek kurduğu Munzur Su, Tunceli’nin ihracat yapan tek firması oldu.

Yaklaşık 4 yıl önce imece usulü para toplayarak 4 milyon dolara şişeleme fabrikası kuran küçük girişimcilerin ‘Munzur’ markalı suları Türkiye’de birçok ilde satılıyor. Bu ilden girişimci 240 kişi küçük tasarruflarını bir araya getirerek 4 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. ‘Munzur Su’ markasıyla şişe su üreten girişimciler, şimdi de ihracat yolu bularak, Tunceli’yi, “Türkiye’nin hiç ihracat yapılmayan birkaç ilinden biri” olmaktan çıkarmaya çalışıyor.

Munzur Su, Almanya ve Irak’a ihracat gerçekleştirdi. 50 bin Euro gibi küçük bir miktar da olsa, bunun başlangıç olduğunu düşünen Munzur Tarım ve Sanayi Ürünleri şirketine bağlı Munzur Su’nun Genel Müdürü Haydar Kaya, “İşe sosyal sorumluluk projesi olarak başladık. Yeni yatırımlar yapacağız” dedi.Kaya, 4 yıl içinde tesise 10 milyon dolarlık yeni bir yatırım daha yapmayı planladıklarını belirtti. Yeni yatırım hazırlığı Turizm işine gireceklerini belirten Kaya, “Yazın turistleri Tunceli’nin yaylalarında gezdirmeyi, kışın da kış sporlarına yönelik projeler yapmayı düşünüyoruz. Burada sunulacak ekolojik yiyecekleri de Tunceli köylülerine ürettireceğiz” dedi. Kaya, bir sağlık tesisi yapılmasını da planladıklarını belirtti.Terör korkuları olmadığını söyleyen Kaya, “Olaylara direnerek, ‘Orada terör var, dolayısıyla bir şey yapmayacağım’ düşüncesini kırmak için bir araya geldik” dedi. Elektrik ve yol sorununun kendileri için daha büyük engel olduğuna dikkat çeken Kaya, “Günde 8-10 kez elektrik kesiliyor, makinelerimiz bozuluyor, İtalya’dan parça getiriyoruz.

Yollarımız asfaltlansa Ankara – İstanbul pazarına 5 saat daha önce mal ulaştıracağız” dedi. Turizme girecekler Kendilerinin üretim başarılarının Tunceli’deki insanlarda psikolojik bir değişim yarattığını söyleyen Kaya, “Şimdi buradaki herkes umutsuzluktan kurtulmuş, ne yapabilirim diye arayış içinde bulunuyor” diye konuştu. ‘Psikoloji değişti’ Tunceli’de 1991 yılından beri Organize Sanayi Bölgesi yapılması için çalışmalar yapılıyor. 400 dönüm üzerine kurulan ve yüzde 85’i bitirilen OSB, yeni teşvik yasasının 30 kişiyi çalıştırma zorunluluğu getirmesi nedeniyle yatırımcı çekemiyor.Tunceli’de 7 sanayi kuruluşu bulunuyor.

Bu kuruluşlar bölgeye az da olsa ticari ve ekonomik yönden canlılık getiriyor, istihdam yaratıyor. Bu tesislerde ağırlıklı olarak süt ve süt ürünleri, un, yem üretimi yapılıyor. Tunceli’de 7 sanayi kuruluşu var.

http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?