Adını Munzur Nehri’nden alan Munzur Su, Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından birinci seçildi.

242 ortak tarafından kurulan Munzur Su A.Ş., 2005 yılı Temmuz ayından itibaren Tunceli’nin Ovacık ilçesi Munzur Gözeleri’ndeki dolum tesislerinde üretime başladı. 47 çalışanıyla ilde önemli istihdam oluşturan Munzur Su, aynı zamanda ilde ihracat yapan tek firma olma özelliğine sahip. Munzur Su’yu bugünlerde gündeme taşıyansa, sağlık ve gıda güvenliği sorunlarına karşı çözüm üretmek ve tüketiciyi bilinçlendirmek için oluşturulan Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yapılan araştırma oldu. Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından insan sağlığı açısından yapılan değerlendirmede kaynak suları arasında en yararlı su olarak Munzur Su seçildi. Suyun Ph değeri de 8.45’lik oranla Türkiye’nin en iyisi olarak değerlendirildi. Türk Standartları içme sularındaki Ph değerinin 4,5 ile 9,5 arasında olmasını öngörüyor. Uzmanlara göre yüksek ph’lı sular özellikle mide rahatsızlığı olanlar ile Diyet yapanlara tavsiye ediliyor.

Kapasite arttırma projesini hayata geçirmeye çalışan Munzur Su, Almanya ve Hollanda’ya da su ihracatında bulunuyor. Suudi Arabistan’dan da talep geldiğini belirten Yönetim Kurulu üyeleri bunun için çalışma yürüttüklerini ifade etti. Munzur Su Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Saylı, “Munzur Su, bölgemizde ihracat ve ithalat yapan tek firma. 47 personelle sosyal istihdam sağlamıştır. Bölgenin fiziki yapısından dolayı nakliye ve ulaşım konusunda büyük zorluklar yaşıyoruz. Yetkililerden ulaşım ve nakliye ile diğer alanlarda bizlere destek olmalarını istiyoruz” dedi.

Günde 160 ton su ürettiklerini ve gerekli destek sağlanması halinde bunu iki katına çıkarabileceklerini kaydeden Saylı, “Almanya ve Hollanda’ya ihracat yapıyoruz. Arabistan’dan talep geldi. Bunun için hazırlıklarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

Munzur Su Yönetimi Kurulu Başkanı Fevzi Özer, suyun kaynak suları arasında birinci seçilmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Munzur Su, kalitesi itibariyle Türkiye’deki mevcut doğal kaynak suları arasında birinci sıradadır. Bu da bizim dışımızda Gıda Güvenliği Hareketi’nin Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı analizler üzerinden tespit ettiği bir husus” dedi.
Suyun Ph değerine de vurgu yapan Özer, “Suyumuzun Ph’si 8.45’tir.Türkiye’deki diğer doğal kaynak sularında bu değer 7 ile 8 arasında. Bizim suyumuz hakikaten her türlü sanayi ve endüstriyel kirlenmenin dışında; kimyasal, biyolojik kirlenmenin dışında bir alanda. Tamamen kaynağından olduğu gibi hiçbir işleme tabi tutmadan ambalajlayıp tüketiciye ulaştırıyoruz. Tüketiciler gönül rahatlığıyla tüketebilir” diye konuştu.
Tüketicilerin içtiği suyun niteliğini bilmesinin önemine vurgu yapan Özer, “Su, sadece insanın susuzluğunu gideren bir şey değildir. Su, insanın bazı temel ihtiyaçları için gerekli bir gıdadır. Tüketicilerin bilinçli olması, tükettiği suyun niteliğini ve değerlerini bilerek tüketmesi lazım” şeklinde konuştu.