Munzur Su 47 milyon şişe su sattı

1 Aralık 2013, 12:00 am Written by 
Published in Bizden Haberler
Read 4333 times Last modified on Perşembe, 04 Eylül 2014 09:31

Munzur Su 47 milyon şişe su sattı

24 Ekim 2013 Perşembe 09:42
Üretim miktarını ve satış adetlerini her sene artıran Munzur Su bu yıl satışlarını yüzde 20 artırmayı hedefliyor.
TUNCELİ - Üretim miktarını ve satış adetlerini her sene artıran Munzur Su, geçen yıl 47 milyon şişe su sattı. Firma, bu yıl satışlarını yüzde 20 artırmayı hedefliyor. 2005 yılında üretime başladıklarını ve şu anda 45 çalışanlarının bulunduğunu dile getiren Munzur Su Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya, Tunceli’nin en büyük işletmesi olduklarını kaydetti. Tunceli’nin ihracat faaliyetlerinde bulunan tek işletmesi olduklarını vurgulayan Kaya, ağırlıklı pazarlarının Tunceli, Erzincan, Elazığ, Bingöl, Muş, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Van, Hakkari ve Siirt olduğunu aktardı. Söz konusu illerde pazar paylarının yüzde 60 civarında olduğu bilgisini veren Kaya, “Bayilerimiz aracılığıyla Türkiye’nin birçok noktasına ulaşmaktayız. Ancak Tunceli ve çevresinde pazarda söz sahibi olduğumuzu söyleyebiliriz. Sınır ticareti ile suyumuz İran ve Irak’ta da satışa sunuluyor. Munzur Su olarak Hollanda'daki bayimiz üzerinden Avrupa’ya da ihracat yapıyoruz” dedi.

 

Her yıl üretim ve satış miktarlarını artırdıklarını belirten Kaya, 2012 yılında toplam 47 milyon şişe su sattıklarını açıkladı. Hedefimiz 2013 yılı sonunda satışlarını yüzde 20 artırmak olduğunu söyleyen Kaya, “Bu hedefimizin gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Saatte 30 ton üretim kapasitesine sahibiz. Geçtiğimiz yıl 7 milyon TL ciro elde ettik, yine bu rakamı da yüzde 20 oranında artıracağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.


500 bin TL yatırım yaptı

Ambalajlı su sektöründe haziran ve eylül aylarında özellikle yarım litrelik pet şişe suya olan talepte artış yaşandığını belirten Haydar Kaya, fabrikalarını sürekli geliştirdiklerini ve ihtiyaçlar dahilinde yatırımlara devam ettiklerini kaydetti. Yıl bazında düşünüldüğünde, kapasitelerinin yeterli olmasına rağmen 2011 yılında yarım litrelik pet şişe suyu üretimi için yeni üretim hattı kurduklarını hatırlatan Kaya, bu hat için yaklaşık 2 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını açıkladı. Bu yıl 500 bin TL tutarında trafo ve hava kompresörü yatırımı gerçekleştirdikleri bilgisini veren Kaya, ayrıca makine hattında da bazı yenilemelere gittiklerini aktardı. Önümüzdeki yıllarda rüzgar, su veya güneş enerjisinden kendi elektriklerini üretmeyi planladıklarını söyleyen Kaya, bu konuyla ilgili fizibilite çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

“Munzur Su, yöre halkı için büyük önem taşıyor”

Uzun süren bürokratik işlemler sonucunda 2005 yılında üretime başladıklarını dile getiren Haydar Kaya, şirketlerinin Aralık 1999’da kurulduğunu ve daha sonra yeni ortaklar ve sermaye artırımıyla toplam 240 ortaklı bir şirkete dönüştüğünü açıkladı. Beş yılı aşkın bir süre bürokratik işlemlerden sonra Temmuz 2005’te fabrikayı kurduklarını anlatan Kaya, “Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan Munzur Su fabrikası yöre halkı için büyük önem taşıyor. Tunceli’de bu büyüklükte başka bir özel teşebbüs yok. Fabrikamızın bulunduğu bölgede güvenlik sorunları nedeniyle insanlar evlerini, işlerini terk edip göç etmek durumunda kalmışlardı. Munzur Su yatırımı, bölgeyi yeniden canlandırdı. Bölgede tekrar yaşam başladı. İnsanlar hem iş imkanı buldular, hem de evlerinden ve köylerinden uzak kalmadılar” diye konuştu.

“Temel sıkıntımız, yol ve elektrik”

En büyük sorunlarının yol ve elektrik sıkıntısı olduğunu söyleyen Haydar Kaya, bölgede devamlı olarak yaşanan elektrik kesintilerinden yakındı. Sorunun çözümü konusunda ilgili bir çok kuruma başvurduklarını anlatan Kaya, “Fakat bir sonuç alamadık. Bazen günde 9-10 kez elektrik kesintisi yaşanıyor. Bu durumun makinelere verdiği zarar, ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Yol sorunu da bizlere büyük sıkıntı yaşatıyor. Ovacık, deyim yerindeyse ‘çıkmaz sokak’ konumunda. Örneğin, Erzincan veya Elazığ’dan gelen bir nakliye aracının, fabrikamızdan ürünleri alıp batı pazarına götürmesi için 210 kilometre yol gelmesi ve aynı mesafeyi geri dönmesi gerekiyor. Ovacık-Ilıç arasındaki yaklaşık 40 kilometrelik yolun yapılması halinde, Ankara ve İstanbul pazarına ulaşma süresi yaklaşık 5 saat kısalacak. Bu da hem yakıt hem de zaman tasarrufu sağlayacak. Dolayısıyla rekabet gücümüz de artacak” açıklamasını yaptı.

Rate this item
(2 votes)
redaksiyon

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Website: ltheme.com

Related items