Super User

Super User

Bayiler toplantısı

15 Eylül 2015, 12:15 pm
2017 YILI MUNZUR SU BAYİLER TOPLANTISI 22-24 ARALIK TARİHLERİNDE TUNCELİ DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
 
2017 YILI FAALİYETLERİMİZİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE GELECEK HEDEFLERİMİZİN BELİRLENMESİ VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ KONULARI TOPLANTIDA ETRAFLICA GÖRÜŞÜLMÜŞ , TARTIŞILMIŞ VE FAYDALI SONUÇLAR ELDE EDİLMİŞTİR.
 
TOPLANTIYA KATILAN BAYİLERİMİZE PLAKETLERİ SUNULMUŞ VE AYRICA YAPILAN DEĞERLENDİRME SONUCUNDA BAŞARILI GÖRÜLEN BAYİLERİMİZE DE ÖDÜLLERİ VERİLMİŞTİR.
 
TOPLANTININ SON GÜNÜNDE BAYİLERİMİZ İLE BİRLİKTE FABRİKA ZİYARETİ YAPILMIŞ,ÜRETİM ALTYAPIMIZIN MODERNİZE EDİLMESİ VE KAPASİTENİN ARTTIRILMASI BAĞLAMINDA YAPILAN YATIRIMLAR YERİNDE GÖRÜLMÜŞTÜR.
 
MUNZUR SU CAMİASI OLARAK, TÜKETİCİLERİN HER ZAMAN VE HER YERDE MUNZUR SUYUNA ERİŞİMİNİ SAĞLAYACAK YAPILANMA VE ORGANİZASYONUN MUTLAKA GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZE OLAN İNANCIMIZLA TOPLANTIYA KATILAN BAYİLERİMİZE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ.
 
MUNZUR SU YÖNETİM KURULU
 
 

www.onurhipermarketleri.com.tr

8 Ocak 2015, 12:00 am

Hayat Kaynağı Munzur

4 Eylül 2014, 12:00 am

Munzur'un yeryüzüyle buluştuğu kaynak, Ovacık sınırları içinde yer alıyor. Munzur sıradağlarından akıp gelen irili ufaklı akarsuların birleşmesinden oluşan Munzur Gözeleri ise bölgenin hayat kaynağı

Tunceli'nin kuzeyinde yer alan Ovacık'ın ismini, dağların arasında yer alan 74 kilometrekarelik ovadan aldığı söylenir. Kuzeyi ve güneyi Munzur sıradağlarıyla çevrili olan ova Munzur Suyu tarafından ikiye ayrılır. Munzur bölgenin bereket kaynağı, ve en önemli akarsuyudur. Munzur sıradağları aynı zamanda zirvesinde çok sayıda doğal göl barındırıyor. Ovacık'a gitmek için Tunceli'den yola çıkıp, asfalt bir yoldan Munzur Dağları'na doğru ilerliyoruz. Munzur suyu hızla akıyor, yer yer coşuyor ama etrafa huzur hakim. Yol boyunca kaynayan gözeler, vadi boyunca dökülen küçük şelalelerle karşılaşıyoruz. O görkemli ve baş eğmez, adına türküler yakılan Munzur'un kaynağına vardığımızda karşılaştığımız manzara tek kelimeyle inanılmaz. Etrafı dağlarla çevrili, Munzur köpük köpük kaynıyor, her yer yemyeşil. Gerçek anlamda büyüleniyoruz. Çevrede irili ufaklı evler var, halk çok sıcakkanlı, kiminle göz göze gelsek selam veriyor. Odun ateşinde ekmek pişiren kadınlarla, bir ağaç altına sığınmış kimbilir neyi düşünen yaşlı insanlarla karşılaşıyoruz. Masal gibi geliyor bize gördüklerimiz.

MUNZUR SUYUNDAN İÇ, DİLEK TUT
Munzur'un eteklerinde karstik kaynaktan irili ufaklı 40 göz halinde fışkıran beyaz köpüklü buz gibi sular, yamaçlardan aşağılara doğru küçük şelaleler oluşturarak akmakta ve Munzur Suyu'nu oluşturmakta. Gözeler Munzur'un gözyaşları gibi hiç durmadan akıyor. Adımınızı attığınız her yerde kaynayan gözelerden sular akıyor, yürüyecek yer bulmakta güçlük çekiyoruz. İnanışa göre, Munzur'un kutsal sayılan suyunu kaynağından içmek ve dilek tutmak geleneksel olduğundan biz de bu geleneğe uyarak Munzur'un buz gibi suyundan içip dileğimizi diliyoruz. İlçede tarihi eser niteliğinde çok yapı bulunmamasına rağmen özellikle Munzur Gözeleri ilkbahar aylarından itibaren binlerce kişi tarafından gezilip görülüyor. Bölgede kış şartları çok ağır. Kar yağdı mı erimek bilmiyor. İlkbahara yakın zamanlarda yolunuz Ovacık'a düşerse, karla kaplı bir yerleşimle karşılaşmanız çok mümkün. Gerekli altyapı, ulaşım ve konaklama sağlandığı takdirde Ovacık sadece Tunceli ilimizin değil, aynı zamanda bölgenin de kış turizmi merkezi olmaya aday olabilecek kapasitede.

KIŞ UZUN SÜRÜYOR
Oldukça zengin bir yemek kültürüne sahip olan bölgenin yöresel yemekleri arasında Zerefet (Babiko), Sirekurt, Sirepati, Keşkek, Kavut, Patila, Döğme Çorbası, Döğme Pilavı, Gulik Çorbası, Guriz yemeği ile kurutulmuş sebze yemekleri sayılabilir.
Dünyaca meşhur olan ve sadece Munzur suyunda yaşayan kırmızı benekli alabalık mutlaka tadına bakılması gereken bir lezzet.
Ovacık doğal yapısı gereği, oldukça sert bir iklime sahip. Kar 6-7 ay kalıyor, yaz ayları ise sıcaklık 35-40 dereceyi buluyor.
Ovacık'ta kırmızı benekli alabalık, boz ayı, kurt, yaban domuzu, geyik, karaca, dağ keçisi, su samuru, vaşak, tilki, vahşi kedi, tavşan, kartal, Anadolu parsı ve çizgili sırtlan görülüyor.
İlçenin geçimi daha çok tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Son yıllarda besin değeri oldukça yüksek olduğu söylenen fasulyenin üretimi artmış. Ayrıca ilçenin bazı köylerinde ceviz yetiştiriciliği de yapılıyor.

 

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Turizm/2014/09/03/hayat-kaynagi-munzur

Munzur Su Almanya Pazarına Giriyor

27 Ağustos 2014, 12:00 am

Munzur Su Almanya'da gerekli olan "depozitolu" ürün izinlerini tamamlayarak ve Avrupa'nın 19 ülkesinde "EFSANE SU MUNZUR" patentini aldı.

Hollanda'dan sonra Almanya pazarında önümüzdeki günlerde bayi ağını kurarak "EFSANE SU" Munzur suyunu piyasaya sunacak. 0,5 l, 1,5 l ve 5 l ürünlerin ihracatına başlayan MUNZUR SU Almanya'da şehirler bazında bayilikler verilecektir. Bayi başvuruları Hollanda bayisi  "ELIT B.V." veya This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. mail atarak başvurabilirsiniz.

Munzur Su Rakiplerinin Arasından Birinci Seçildi.

25 Haziran 2014, 12:00 am

Adını Munzur Nehri’nden alan Munzur Su, Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından birinci seçildi.


242 ortak tarafından kurulan Munzur Su A.Ş.,  2005 yılı Temmuz ayından itibaren Tunceli’nin Ovacık ilçesi Munzur Gözeleri’ndeki dolum tesislerinde üretime başladı. 47 çalışanıyla ilde önemli istihdam oluşturan Munzur Su, aynı zamanda ilde ihracat yapan tek firma olma özelliğine sahip. Munzur Su’yu bugünlerde gündeme taşıyansa, sağlık ve gıda güvenliği sorunlarına karşı çözüm üretmek ve tüketiciyi bilinçlendirmek için oluşturulan Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yapılan araştırma oldu. Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından insan sağlığı açısından yapılan değerlendirmede kaynak suları arasında en yararlı su olarak Munzur Su seçildi. Suyun Ph değeri de 8.45’lik oranla Türkiye’nin en iyisi olarak değerlendirildi. Türk Standartları içme sularındaki Ph değerinin 4,5 ile 9,5 arasında olmasını öngörüyor. Uzmanlara göre yüksek ph’lı sular özellikle mide rahatsızlığı olanlar ile Diyet yapanlara tavsiye ediliyor.


Kapasite arttırma projesini hayata geçirmeye çalışan Munzur Su, Almanya ve Hollanda’ya da su ihracatında bulunuyor. Suudi Arabistan’dan da talep geldiğini belirten Yönetim Kurulu üyeleri bunun için çalışma yürüttüklerini ifade etti. Munzur Su Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Saylı, “Munzur Su, bölgemizde ihracat ve ithalat yapan tek firma. 47 personelle sosyal istihdam sağlamıştır. Bölgenin fiziki yapısından dolayı nakliye ve ulaşım konusunda büyük zorluklar yaşıyoruz. Yetkililerden ulaşım ve nakliye ile diğer alanlarda bizlere destek olmalarını istiyoruz” dedi.


Günde 160 ton su ürettiklerini ve gerekli destek sağlanması halinde bunu iki katına çıkarabileceklerini kaydeden Saylı, “Almanya ve Hollanda’ya ihracat yapıyoruz. Arabistan’dan talep geldi. Bunun için hazırlıklarımızı yapıyoruz” diye konuştu.


Munzur Su Yönetimi Kurulu Başkanı Fevzi Özer, suyun kaynak suları arasında birinci seçilmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Munzur Su, kalitesi itibariyle Türkiye’deki mevcut doğal kaynak suları arasında birinci sıradadır. Bu da bizim dışımızda Gıda Güvenliği Hareketi’nin Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı analizler üzerinden tespit ettiği bir husus” dedi.

Suyun Ph değerine de vurgu yapan Özer, “Suyumuzun Ph’si 8.45’tir.Türkiye’deki diğer doğal kaynak sularında bu değer 7 ile 8 arasında. Bizim suyumuz hakikaten her türlü sanayi ve endüstriyel kirlenmenin dışında; kimyasal, biyolojik kirlenmenin dışında bir alanda. Tamamen kaynağından olduğu gibi hiçbir işleme tabi tutmadan ambalajlayıp tüketiciye ulaştırıyoruz. Tüketiciler gönül rahatlığıyla tüketebilir” diye konuştu.

Tüketicilerin içtiği suyun niteliğini bilmesinin önemine vurgu yapan Özer, “Su, sadece insanın susuzluğunu gideren bir şey değildir. Su, insanın bazı temel ihtiyaçları için gerekli bir gıdadır. Tüketicilerin bilinçli olması, tükettiği suyun niteliğini ve değerlerini bilerek tüketmesi lazım” şeklinde konuştu.

Munzur Su 1 Numara!

2 Mayıs 2014, 12:00 am

MUNZUR SU 1 NUMARA.

Almanya ve Türkiye'de yapılan güncel analizleri değerlendiren Gıda Hareketi, MUNZUR'un doğal kaynak suları arasında en yüksek puanı aldı.

Munzur Su, Almanya'da yapılan analizler sonucunda düzenlenen raporları da Gıda Hareketi'ne gönderdi ve sonuçları tüketicilerimizin bilgisine sunuyoruz.

http://www.gidahareketi.org/su/tablo/

Suyun pH’sı nedir?

26 Mart 2014, 12:00 am

Suyun pH’sı nedir?

 

Suyun sertlik derecesi...


Yeryüzünden buharlaşarak bulutlarda depolanan sular yeryüzüne yağmur veya kar olarak dönerken atmosferdeki karbondioksidi çözer ve bir miktar asidik hale gelirler. Bu asidik yağmur suları kaya ve toprak katmanlarından geçerken bu defa da kayalardaki ve topraktaki kalsiyum karbonatı çözerler. İşte bu çözülmüş mineralleri taşıyan sulara sert su denilir.

Bir suyun sertlik derecesi sudaki kalsiyum karbonat miktarına bağlıdır. Su sadece kalsiyum karbonatı çözmez. Magnezyum sulfat, klorid, asit silisit tuzu ve demirden de etkilenir ve bu maddeleri taşır. Ancak, çözülmüş haldeki kalsiyum karbonat bir suyun sertliğine en fazla katkı yapan elementtir. Sert sular sağlık açısından bir risk oluşturmazlar.

Eskiden halkımız suyun en fazla sertlik derecesi ile ilgilenirdi. Şişelerin etiketine sertlik derecesini yazmak zorunlu olmadığından, şimdilerde tüketici içtiği suyun sertliğini bilemiyor. (Bilgi için: Sabunu köpürtmeyen su sert sudur.) Bu işin uzmanlarının verdiği bilgiye göre, suların sertliği Alman, Fransız, İngiliz sertlik derecesi ve ppm gibi çeşitli birimle tanımlanıyor. En yaygın kullanım Fr (Fransız Sertlik Derecesi) tanımı.

Bu tanıma göre 0.5 Fr çok yumuşak, 5-10 Fr yumuşak, 10-20 Fr orta sert, 20-30 Fr sert sudur. 30 Fr.den sonraki sulara çok sert su denilir. (Ambalajın üzerindeki yazıları okuyunuz. Bazı etiketlerde “Fr” işareti karşısında sertlik derecesini gösteren rakamlar olabiliyor.)

pH neden önemlidir?

Genel Kurulumuz 17 Mayıs 2014'de fabrikamızda yapıldı.

Yeni Yönetime Ortaklarımızdan Feyzi Özer, Orhan Odak ve Mehmet Ali Saylı seçildi.

Tunceli Emek Gazetesi: