redaksiyon

redaksiyon

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Website URL: http://ltheme.com

Munzur Su 47 milyon şişe su sattı

1 Aralık 2013, 12:00 am

Munzur Su 47 milyon şişe su sattı

24 Ekim 2013 Perşembe 09:42
Üretim miktarını ve satış adetlerini her sene artıran Munzur Su bu yıl satışlarını yüzde 20 artırmayı hedefliyor.
TUNCELİ - Üretim miktarını ve satış adetlerini her sene artıran Munzur Su, geçen yıl 47 milyon şişe su sattı. Firma, bu yıl satışlarını yüzde 20 artırmayı hedefliyor. 2005 yılında üretime başladıklarını ve şu anda 45 çalışanlarının bulunduğunu dile getiren Munzur Su Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya, Tunceli’nin en büyük işletmesi olduklarını kaydetti. Tunceli’nin ihracat faaliyetlerinde bulunan tek işletmesi olduklarını vurgulayan Kaya, ağırlıklı pazarlarının Tunceli, Erzincan, Elazığ, Bingöl, Muş, Diyarbakır, Batman, Şırnak, Van, Hakkari ve Siirt olduğunu aktardı. Söz konusu illerde pazar paylarının yüzde 60 civarında olduğu bilgisini veren Kaya, “Bayilerimiz aracılığıyla Türkiye’nin birçok noktasına ulaşmaktayız. Ancak Tunceli ve çevresinde pazarda söz sahibi olduğumuzu söyleyebiliriz. Sınır ticareti ile suyumuz İran ve Irak’ta da satışa sunuluyor. Munzur Su olarak Hollanda'daki bayimiz üzerinden Avrupa’ya da ihracat yapıyoruz” dedi.

 

Munzur Su Efsanesi

14 Ekim 2013, 12:00 am
Munzur Efsanesi

 

Derler ki, çok eskilerde bugünkü Tunceli ili Ovacık ilçesine bağlı Koyungölü Köyü civarında yaşayan bir ağanın işlerini yapan Munzur adında bir yanaşması varmış. Hızmette hiç kusur etmez çok becerikli ve başarılıymış. Ağanın bir dediğini ikiletmez, çobanlıkta tutda tarla tapan işlerine koşar, çift sürdüğü öküzlerin, iş gördüğü atların bakımını, beslemesini hiç aksatmaz, işine toz kondurtmazmış. Bağlılıkta, doğrulukta eşi bulunmaz, hiç bir canlıyı incitmez, hızmetinde kusur etmezmiş…
İş gördüğü atların, sabana koştuğu öküzlerin, Sütünü sağdığı koyunların otunu, yemini, suyunu vermeyi unutmaz en iyi bakımı uygularmış; Hayvanları hiç incitmez kışın ahırda rahat etsinler diye altlarına yumuşak samanlar serer, tımarlarını tamamlar, yere yattıklarında yanlarını acıtıp acıtmadığını denetler önce kendisi yatar bakarmış. Onları gözü gibi korurmuş… Bu tutumundan ötürü ağası da kendisinden çok hoşnutmuş.

 

O yıl yağışlar bol olmuş, toprak verime kavuşmuş, tarlalar tahıla durmuş. Harman zamanı ambar buğdayla dolmuş, Bahçeler, bostanlar meyveye durmuş. Koyunlar çift çift kuzulamış. Bu verim ve bolluk ağanın yüzünü güldürmüş. Sonuçta Munzur´un ağası hacca gitmeye karar vermiş. Yola çıkmadan önce de Munzur´u çağırtmış:
Bak oğul, yaşım erişti. Allah da verdi vereceğini. Hacca gitmek kaçınılmaz oldu artık. Evi barkı, malı mülkü, çoluk çocuğu sana emanet edip gideceğim. Sana güvenim tam, gözümü arkada bırakma, hızmetinde kusur etme. Beni mahçup etme, diyerek hanımına gidip helallık dilemiş…

 

Hatun ayrılık bir çeşit ölüm, gidip dönmemek de var. Hakkını helal et. Munzur´un kadir kıymetini bilesiniz, üzmeyesiniz, herkesten hellalık diliyerek Allaha emanet olun deyip yola düşmüş…
O zamanlar hızlı taşıtlar yokmuş, hac yolculuğu aylar sürermiş. Derken ilden ile geçip varmış kutsal topraklara.
Aradan günler geçmiş, ağa hacda iken, ağanın hanımı Munzur´u çağırıp bak oğul taze helva pişirdim, kulakları çınlasın ağan bu helvayı çok severdi, onu hatırladım ve onun için yaptım, senin payını da ayırdım diyerek sahana helva doldurup Munzur´a verirken derinden bir iç çekmiş ve ah ah ah keşke şimdi ağan da burda olaydı, demiş.
Bu erinmeye dayanamayan iyi kalpli Munzur: Hatun Ana, siz o helvadan ağamın payını sahana koyun. Varıp vereyim, demiş. Hatun Ana öneriyi Munzur´un saflığına saymış: Canı çekmiştir, verdiğim helva az geldi herhal. İstemeye yüzü tutmayınca da bu yolu seçti. ´Vermesem gönüllenir´ düşüncesiyle kalan helvayı sahana koyarak eline tutuşturmuş. Madem istiyorsun al götür´ demiş.

 

Munzur kabı kaptığı gibi gözden yitivermiş. Helvanın daha dumanı üstündeyken dua etmekte olan ağasına yetiştirmiş. Helva kabını yanına koyup rahatsız etmeden tekrar gözden kaybolmuş. Ağa Munzur´u görmüş ama dönüp bakıncaya dek Munzur gözden yitivermiş. Şaşkınlık içinde kalan ağa bunu düş sanmış. Ne varki helva kabı yanıbaşında duruyormuş. Kabı açıp bakmış sevdiği helvanın dumanı tütmekteymiş. Munzura içinden derin saygı beslemiş. Gördüklerini dönüşte herkese anlatacağına dair içinden söz vermiş…

 

Ağa bunları düşünürken, Munzur helvayı ağasına ulştırdıktan sonra dönüp ağasının kapısını çalmış bile. Ağanın hanımı karşısında Munzuru görünce: Ne var ne oldu Munzur? Hayırdır? Dediğinde, Munzur, Hayırlı oldu hatun ana helvayı ağama ulaştırdım. Dua ediyordu bırakıp döndüm, demiş. Hatun ana inanmamış. Söylenenleri Munzur´un saflığına sayarak İyi etmişsin Munzur ellerine sağlık demiş. Bu olayı yakınlarına da anlatmış. Ağa daha hacdan dönmeden bu öykü etrafta duyulup yayılmış.

 

Vakit geçmiş, zaman erişmiş. Ağanın hac vazifesini tamamlayıp köyüne doğru yola çıktığının haberi gelir.
Komşuları herkes elinde bir hediye ile hacıyı karşılamaya giderler.
Munzur da, götürecek başka hediyesi olmadığından, bir çanağın içerisine koyunlarından bir miktar süt sağar ve bununla ağasını karşılamaya gider. Ağayı karşılayanlar, ellerine sarılmak için adeta yarışıyormuşlar.
Ağa bu sırada en arkadaki Munzur'u görünce el öpenlere Munzur u göstererek yanındakilere,
-Asıl hacı Munzur'dur. Öpülecek el varsa Munzur'un elidir.Munzur ermiş biri, Önun elini öpün, önce ben öpeceğim der. Munzur bu konuşmaları duyduğunda:
- Aman ağam etme eyleme Allah aşkına bırak elini öpeyim. Böyle bir şey olmaz. Ben yıllarca senin ekmeğinle, aşınla büyüdüm. Sen nasıl benim elimi öpersin. Ben ne sana, ne de başkalarına elimi öptürmem. der
Bakın bu sahanı görüyorsunuz, bu sahanla bana helva getiren Munzur dur, ermiş kişidir demiş. Ağanın hanımı bu konuyu daha önce köy içinde yaydığından durumu hemen kavramışlar. Gerçeği ağadan öğrenince de kalabalık Munzur'a yönelir. Munzur gizinin açıklanmasını istemediğinden dönerek elindeki süt tasıyla dağa doğru kaçmaya başlamış.
Munzur önde, ağa ve yanındakiler arkasında bir kovalamaca başlamış.

 

Şimdiki Munzur ırmağının ilk yerine geldikleri zaman Munzur'un elindeki süt dolu çanak dökülmüş ve sütün döküldüğü yerde, süt gibi beyazı bir su fışkırmış.
Bundan sonra Munzur kırk adım daha atmış. Attığı her adımda bir kaynak fışkırmış. Ve fışkıran bu sulardan bir ırmak meydana gelmiş. Munzur'un arkasından koşanlar bu ırmağın kenarına gelip karşıya geçmeye Munzura yetişmeye çalışmışlar ama öte yakaya geçememişler. Munzur Allahım sırrımı ifşa etme, ellerini gökyüzüne kaldırarak beni yanına al demiş. Sonunda dağın eteğinde bir kayanın önüne gelmiş. Elindeki değnekle tası yere atıp Irmak kenarında bekleyenlerin gözleri önünde kaybolup gitmiş. Ardında sadece çoban değneği ve boş süt tası kalmış…
 

Tunceli'de "Psikolojiyi Değiştiren" Su Yatırımı

5 Ağustos 2013, 12:00 am

Tuncelililer 4 milyon dolara şişeleme tesisi kurdu, Munzur Su'yu üretti. 10 milyon dolarlık yeni yatırım yapılacak. Şirketin Müdürü, "Yatırım Tunceli'nin psikolojisini değiştirdi" diyor

240 hemşeri birleşti, Munzur Su'yu üretti, ihracata başladı Baraj projelerine çevreci örgütlerin ve Tuncelililer'in tepkisiyle gündeme gelen Munzur Çayı'nın kaynağı olan Munzur Dağı'ndan çıkan sular, orta ölçekli bir su firmasının doğuşunu sağladı. Tuncelili 240 kişinin bir araya gelerek kurduğu Munzur Su, Tunceli'nin ihracat yapan tek firması oldu.

Yaklaşık 4 yıl önce imece usulü para toplayarak 4 milyon dolara şişeleme fabrikası kuran küçük girişimcilerin 'Munzur' markalı suları Türkiye'de birçok ilde satılıyor. Bu ilden girişimci 240 kişi küçük tasarruflarını bir araya getirerek 4 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. 'Munzur Su' markasıyla şişe su üreten girişimciler, şimdi de ihracat yolu bularak, Tunceli'yi, "Türkiye'nin hiç ihracat yapılmayan birkaç ilinden biri" olmaktan çıkarmaya çalışıyor.

Munzur Su, Almanya ve Irak'a ihracat gerçekleştirdi. 50 bin Euro gibi küçük bir miktar da olsa, bunun başlangıç olduğunu düşünen Munzur Tarım ve Sanayi Ürünleri şirketine bağlı Munzur Su'nun Genel Müdürü Haydar Kaya, "İşe sosyal sorumluluk projesi olarak başladık. Yeni yatırımlar yapacağız" dedi.Kaya, 4 yıl içinde tesise 10 milyon dolarlık yeni bir yatırım daha yapmayı planladıklarını belirtti. Yeni yatırım hazırlığı Turizm işine gireceklerini belirten Kaya, "Yazın turistleri Tunceli'nin yaylalarında gezdirmeyi, kışın da kış sporlarına yönelik projeler yapmayı düşünüyoruz. Burada sunulacak ekolojik yiyecekleri de Tunceli köylülerine ürettireceğiz" dedi. Kaya, bir sağlık tesisi yapılmasını da planladıklarını belirtti.Terör korkuları olmadığını söyleyen Kaya, "Olaylara direnerek, 'Orada terör var, dolayısıyla bir şey yapmayacağım' düşüncesini kırmak için bir araya geldik" dedi. Elektrik ve yol sorununun kendileri için daha büyük engel olduğuna dikkat çeken Kaya, "Günde 8-10 kez elektrik kesiliyor, makinelerimiz bozuluyor, İtalya'dan parça getiriyoruz.

Yollarımız asfaltlansa Ankara - İstanbul pazarına 5 saat daha önce mal ulaştıracağız" dedi. Turizme girecekler Kendilerinin üretim başarılarının Tunceli'deki insanlarda psikolojik bir değişim yarattığını söyleyen Kaya, "Şimdi buradaki herkes umutsuzluktan kurtulmuş, ne yapabilirim diye arayış içinde bulunuyor" diye konuştu. 'Psikoloji değişti' Tunceli'de 1991 yılından beri Organize Sanayi Bölgesi yapılması için çalışmalar yapılıyor. 400 dönüm üzerine kurulan ve yüzde 85'i bitirilen OSB, yeni teşvik yasasının 30 kişiyi çalıştırma zorunluluğu getirmesi nedeniyle yatırımcı çekemiyor.Tunceli'de 7 sanayi kuruluşu bulunuyor.

Bu kuruluşlar bölgeye az da olsa ticari ve ekonomik yönden canlılık getiriyor, istihdam yaratıyor. Bu tesislerde ağırlıklı olarak süt ve süt ürünleri, un, yem üretimi yapılıyor. Tunceli'de 7 sanayi kuruluşu var.

 

http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetayArsiv&KategoriID=3&ArticleID=185203&PAGE=1

 
Türkiye'nin ihracatı en az illeri arasında ilk yeri alan Tunceli, sularıyla kalkınmaya ve işsizlik sorunuyla başa çıkmaya çalışıyor. Tunceli'nin en büyük işletmesi olan Munzur Su fabrikasının andından; Pertek ilçesinde de, 500 kişiye istihdam sağlayacak soda fabrikası ve termal otel projesinin startı verildi.