Basın Haberleri

Hayat Kaynağı Munzur

4 Eylül 2014, 12:00 am Written by

Munzur'un yeryüzüyle buluştuğu kaynak, Ovacık sınırları içinde yer alıyor. Munzur sıradağlarından akıp gelen irili ufaklı akarsuların birleşmesinden oluşan Munzur Gözeleri ise bölgenin hayat kaynağı

Tunceli'nin kuzeyinde yer alan Ovacık'ın ismini, dağların arasında yer alan 74 kilometrekarelik ovadan aldığı söylenir. Kuzeyi ve güneyi Munzur sıradağlarıyla çevrili olan ova Munzur Suyu tarafından ikiye ayrılır. Munzur bölgenin bereket kaynağı, ve en önemli akarsuyudur. Munzur sıradağları aynı zamanda zirvesinde çok sayıda doğal göl barındırıyor. Ovacık'a gitmek için Tunceli'den yola çıkıp, asfalt bir yoldan Munzur Dağları'na doğru ilerliyoruz. Munzur suyu hızla akıyor, yer yer coşuyor ama etrafa huzur hakim. Yol boyunca kaynayan gözeler, vadi boyunca dökülen küçük şelalelerle karşılaşıyoruz. O görkemli ve baş eğmez, adına türküler yakılan Munzur'un kaynağına vardığımızda karşılaştığımız manzara tek kelimeyle inanılmaz. Etrafı dağlarla çevrili, Munzur köpük köpük kaynıyor, her yer yemyeşil. Gerçek anlamda büyüleniyoruz. Çevrede irili ufaklı evler var, halk çok sıcakkanlı, kiminle göz göze gelsek selam veriyor. Odun ateşinde ekmek pişiren kadınlarla, bir ağaç altına sığınmış kimbilir neyi düşünen yaşlı insanlarla karşılaşıyoruz. Masal gibi geliyor bize gördüklerimiz.

MUNZUR SUYUNDAN İÇ, DİLEK TUT
Munzur'un eteklerinde karstik kaynaktan irili ufaklı 40 göz halinde fışkıran beyaz köpüklü buz gibi sular, yamaçlardan aşağılara doğru küçük şelaleler oluşturarak akmakta ve Munzur Suyu'nu oluşturmakta. Gözeler Munzur'un gözyaşları gibi hiç durmadan akıyor. Adımınızı attığınız her yerde kaynayan gözelerden sular akıyor, yürüyecek yer bulmakta güçlük çekiyoruz. İnanışa göre, Munzur'un kutsal sayılan suyunu kaynağından içmek ve dilek tutmak geleneksel olduğundan biz de bu geleneğe uyarak Munzur'un buz gibi suyundan içip dileğimizi diliyoruz. İlçede tarihi eser niteliğinde çok yapı bulunmamasına rağmen özellikle Munzur Gözeleri ilkbahar aylarından itibaren binlerce kişi tarafından gezilip görülüyor. Bölgede kış şartları çok ağır. Kar yağdı mı erimek bilmiyor. İlkbahara yakın zamanlarda yolunuz Ovacık'a düşerse, karla kaplı bir yerleşimle karşılaşmanız çok mümkün. Gerekli altyapı, ulaşım ve konaklama sağlandığı takdirde Ovacık sadece Tunceli ilimizin değil, aynı zamanda bölgenin de kış turizmi merkezi olmaya aday olabilecek kapasitede.

KIŞ UZUN SÜRÜYOR
Oldukça zengin bir yemek kültürüne sahip olan bölgenin yöresel yemekleri arasında Zerefet (Babiko), Sirekurt, Sirepati, Keşkek, Kavut, Patila, Döğme Çorbası, Döğme Pilavı, Gulik Çorbası, Guriz yemeği ile kurutulmuş sebze yemekleri sayılabilir.
Dünyaca meşhur olan ve sadece Munzur suyunda yaşayan kırmızı benekli alabalık mutlaka tadına bakılması gereken bir lezzet.
Ovacık doğal yapısı gereği, oldukça sert bir iklime sahip. Kar 6-7 ay kalıyor, yaz ayları ise sıcaklık 35-40 dereceyi buluyor.
Ovacık'ta kırmızı benekli alabalık, boz ayı, kurt, yaban domuzu, geyik, karaca, dağ keçisi, su samuru, vaşak, tilki, vahşi kedi, tavşan, kartal, Anadolu parsı ve çizgili sırtlan görülüyor.
İlçenin geçimi daha çok tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Son yıllarda besin değeri oldukça yüksek olduğu söylenen fasulyenin üretimi artmış. Ayrıca ilçenin bazı köylerinde ceviz yetiştiriciliği de yapılıyor.

 

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Turizm/2014/09/03/hayat-kaynagi-munzur

Adını Munzur Nehri’nden alan Munzur Su, Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından birinci seçildi.


242 ortak tarafından kurulan Munzur Su A.Ş.,  2005 yılı Temmuz ayından itibaren Tunceli’nin Ovacık ilçesi Munzur Gözeleri’ndeki dolum tesislerinde üretime başladı. 47 çalışanıyla ilde önemli istihdam oluşturan Munzur Su, aynı zamanda ilde ihracat yapan tek firma olma özelliğine sahip. Munzur Su’yu bugünlerde gündeme taşıyansa, sağlık ve gıda güvenliği sorunlarına karşı çözüm üretmek ve tüketiciyi bilinçlendirmek için oluşturulan Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yapılan araştırma oldu. Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından insan sağlığı açısından yapılan değerlendirmede kaynak suları arasında en yararlı su olarak Munzur Su seçildi. Suyun Ph değeri de 8.45’lik oranla Türkiye’nin en iyisi olarak değerlendirildi. Türk Standartları içme sularındaki Ph değerinin 4,5 ile 9,5 arasında olmasını öngörüyor. Uzmanlara göre yüksek ph’lı sular özellikle mide rahatsızlığı olanlar ile Diyet yapanlara tavsiye ediliyor.


Kapasite arttırma projesini hayata geçirmeye çalışan Munzur Su, Almanya ve Hollanda’ya da su ihracatında bulunuyor. Suudi Arabistan’dan da talep geldiğini belirten Yönetim Kurulu üyeleri bunun için çalışma yürüttüklerini ifade etti. Munzur Su Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Saylı, “Munzur Su, bölgemizde ihracat ve ithalat yapan tek firma. 47 personelle sosyal istihdam sağlamıştır. Bölgenin fiziki yapısından dolayı nakliye ve ulaşım konusunda büyük zorluklar yaşıyoruz. Yetkililerden ulaşım ve nakliye ile diğer alanlarda bizlere destek olmalarını istiyoruz” dedi.


Günde 160 ton su ürettiklerini ve gerekli destek sağlanması halinde bunu iki katına çıkarabileceklerini kaydeden Saylı, “Almanya ve Hollanda’ya ihracat yapıyoruz. Arabistan’dan talep geldi. Bunun için hazırlıklarımızı yapıyoruz” diye konuştu.


Munzur Su Yönetimi Kurulu Başkanı Fevzi Özer, suyun kaynak suları arasında birinci seçilmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Munzur Su, kalitesi itibariyle Türkiye’deki mevcut doğal kaynak suları arasında birinci sıradadır. Bu da bizim dışımızda Gıda Güvenliği Hareketi’nin Sağlık Bakanlığı’ndan aldığı analizler üzerinden tespit ettiği bir husus” dedi.

Suyun Ph değerine de vurgu yapan Özer, “Suyumuzun Ph’si 8.45’tir.Türkiye’deki diğer doğal kaynak sularında bu değer 7 ile 8 arasında. Bizim suyumuz hakikaten her türlü sanayi ve endüstriyel kirlenmenin dışında; kimyasal, biyolojik kirlenmenin dışında bir alanda. Tamamen kaynağından olduğu gibi hiçbir işleme tabi tutmadan ambalajlayıp tüketiciye ulaştırıyoruz. Tüketiciler gönül rahatlığıyla tüketebilir” diye konuştu.

Tüketicilerin içtiği suyun niteliğini bilmesinin önemine vurgu yapan Özer, “Su, sadece insanın susuzluğunu gideren bir şey değildir. Su, insanın bazı temel ihtiyaçları için gerekli bir gıdadır. Tüketicilerin bilinçli olması, tükettiği suyun niteliğini ve değerlerini bilerek tüketmesi lazım” şeklinde konuştu.

Tunceli'de yeni umut: SU

5 Ağustos 2013, 12:00 am Written by
 
Türkiye'nin ihracatı en az illeri arasında ilk yeri alan Tunceli, sularıyla kalkınmaya ve işsizlik sorunuyla başa çıkmaya çalışıyor. Tunceli'nin en büyük işletmesi olan Munzur Su fabrikasının andından; Pertek ilçesinde de, 500 kişiye istihdam sağlayacak soda fabrikası ve termal otel projesinin startı verildi.

Tuncelililer 4 milyon dolara şişeleme tesisi kurdu, Munzur Su'yu üretti. 10 milyon dolarlık yeni yatırım yapılacak. Şirketin Müdürü, "Yatırım Tunceli'nin psikolojisini değiştirdi" diyor

240 hemşeri birleşti, Munzur Su'yu üretti, ihracata başladı Baraj projelerine çevreci örgütlerin ve Tuncelililer'in tepkisiyle gündeme gelen Munzur Çayı'nın kaynağı olan Munzur Dağı'ndan çıkan sular, orta ölçekli bir su firmasının doğuşunu sağladı. Tuncelili 240 kişinin bir araya gelerek kurduğu Munzur Su, Tunceli'nin ihracat yapan tek firması oldu.

Yaklaşık 4 yıl önce imece usulü para toplayarak 4 milyon dolara şişeleme fabrikası kuran küçük girişimcilerin 'Munzur' markalı suları Türkiye'de birçok ilde satılıyor. Bu ilden girişimci 240 kişi küçük tasarruflarını bir araya getirerek 4 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. 'Munzur Su' markasıyla şişe su üreten girişimciler, şimdi de ihracat yolu bularak, Tunceli'yi, "Türkiye'nin hiç ihracat yapılmayan birkaç ilinden biri" olmaktan çıkarmaya çalışıyor.

Munzur Su, Almanya ve Irak'a ihracat gerçekleştirdi. 50 bin Euro gibi küçük bir miktar da olsa, bunun başlangıç olduğunu düşünen Munzur Tarım ve Sanayi Ürünleri şirketine bağlı Munzur Su'nun Genel Müdürü Haydar Kaya, "İşe sosyal sorumluluk projesi olarak başladık. Yeni yatırımlar yapacağız" dedi.Kaya, 4 yıl içinde tesise 10 milyon dolarlık yeni bir yatırım daha yapmayı planladıklarını belirtti. Yeni yatırım hazırlığı Turizm işine gireceklerini belirten Kaya, "Yazın turistleri Tunceli'nin yaylalarında gezdirmeyi, kışın da kış sporlarına yönelik projeler yapmayı düşünüyoruz. Burada sunulacak ekolojik yiyecekleri de Tunceli köylülerine ürettireceğiz" dedi. Kaya, bir sağlık tesisi yapılmasını da planladıklarını belirtti.Terör korkuları olmadığını söyleyen Kaya, "Olaylara direnerek, 'Orada terör var, dolayısıyla bir şey yapmayacağım' düşüncesini kırmak için bir araya geldik" dedi. Elektrik ve yol sorununun kendileri için daha büyük engel olduğuna dikkat çeken Kaya, "Günde 8-10 kez elektrik kesiliyor, makinelerimiz bozuluyor, İtalya'dan parça getiriyoruz.

Yollarımız asfaltlansa Ankara - İstanbul pazarına 5 saat daha önce mal ulaştıracağız" dedi. Turizme girecekler Kendilerinin üretim başarılarının Tunceli'deki insanlarda psikolojik bir değişim yarattığını söyleyen Kaya, "Şimdi buradaki herkes umutsuzluktan kurtulmuş, ne yapabilirim diye arayış içinde bulunuyor" diye konuştu. 'Psikoloji değişti' Tunceli'de 1991 yılından beri Organize Sanayi Bölgesi yapılması için çalışmalar yapılıyor. 400 dönüm üzerine kurulan ve yüzde 85'i bitirilen OSB, yeni teşvik yasasının 30 kişiyi çalıştırma zorunluluğu getirmesi nedeniyle yatırımcı çekemiyor.Tunceli'de 7 sanayi kuruluşu bulunuyor.

Bu kuruluşlar bölgeye az da olsa ticari ve ekonomik yönden canlılık getiriyor, istihdam yaratıyor. Bu tesislerde ağırlıklı olarak süt ve süt ürünleri, un, yem üretimi yapılıyor. Tunceli'de 7 sanayi kuruluşu var.

 

http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetayArsiv&KategoriID=3&ArticleID=185203&PAGE=1